Düşük Hapı İğnesi Nedir

Düşük Yaptıran İğne, Düşük İğnesi, Düşük Hapı İğnesi, Düşük İlacı İğnesi Var mı

Uzun zamandır ülkemiz de yasak olan Düşük İğnesi yasal olmadığı için farklı yöntemler ile elde edilmeye çalışılıyor. 2013 yılından önce ülkemiz de satışı söz konusu olan Düşük Hapı yanı sıra bir de iğne olarak kullanılan yöntemler vardır. Bu yöntemler daha sonra ülkemiz de yasaklandı ve eczanelerde temin edilemez hale geldi.

Ben bir dönem çok aradığım için bu konuda baya bir kaynak gezdim ve birikimlerimi şimdi Sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunu kullandığınız da kesinlikle yanınızda güvendiğiniz biri olması gerekiyor. Bunun en önemli nedeni de bir kaç saat halsizlik ve yorgunluk yapabiliyor. Bununla birlikte kişi uyumak isteyebiliyor.

Düşük İğnesi Nedir?  

Düzenli olarak ayda bir kez iğne şeklinde uygulanır ve kadınlık hormonlarını (östrojen, progesteron) içerir.

Nasıl Korur?

Kadının yumurtlamasını engeller. Rahim ağzındaki salgıyı koyulaştırarak erkek tohum hücrelerinin rahmin içine geçmesini önler.

Olumlu Yönleri Nelerdir?

Doğru uygulandığında %99 etkilidir. Adet düzeninde 3 aylık iğnelere göre daha az değişiklik yapar. Cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz.

Olumsuz Yönleri Nelerdir?

İlk aylarda ara kanaması yapabilir. Baş ağrısı, baş dönmesi, göğüslerde hassasiyet ve kilo artışına neden olabilir. Anne sütünün miktarını azaltıp, kalitesini bozabilir. Her ay iğne yaptırmak gerekir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz.

Kimler İçin Uygundur?

Ayda bir düzenli olarak iğne yaptırabilecek olanlar, henüz kürtaj olmuş veya kendiliğinden düşük geçirmiş olanlar (ilk 7 gün içinde), emzirmeyen kadınlar (doğumdan 3 hafta sonra), emziren kadınlar (doğumdan 6 ay sonra)

Kimler İçin Uygun Değildir?

Meme kanseri tanısı ya da şüphesi olanlar, nedeni bilinmeyen vajinal kanaması olanlar, 35 ve daha yukarı yaşta olup günde 15’den fazla sigara içen kadınlar, damar sertliği, damar tıkanıklığı, tansiyonu yüksek (kan basıncı >160/100 mm/hg) ve felç öyküsü olanlar, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, safra kesesi hastalığı ve pıhtılaşma problemi olanlar, yeni ameliyat geçirmiş ya da ameliyata hazırlananlar, emziren anneler, migreni olanlar,  HIV, AIDS olup antiviral tedavi alanlar.

Bu konuda ihtiyaç duyulan en önemli noktalardan biri de evlilik dışı olan ilişkilerde kişiler buna ihtiyaç duyabiliyor. Bu durum da yasal olmadığı için alımı oldukça zorlaştırabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*