Kürtaj Yasal mı? Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılır?

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır? Kaçıncı Haftaya kadar Kürtaj Yapılır?

Tüm bu soruların cevabını tek tek burada hazırlamış olduğumuz metin ile açıklayacağız. İlk olarak şunu belirtmek isterim ki Kürtajın bir kaç çeşidi vardır. ve bunları uygulamak için kesinlikle doktor kontrolünde olmanız gerekiyor. Ülkemiz de İstenmeyen Gebelik konusun da her ne kadar toplumsal olarak yeteri düzeyde bilinçlenmiş olamasak da bu gibi bilgiler her zaman için olmasa da hayatımızın belirli noktaların da lazım olur. Şimdi gelin hep birlikte bu durumu inceleyelim.

 Kürtaj Yasal Mı?

Evet Kürtaj belirli durumlar da yapılır. Bunu gerektiren durumlar ise hastalık Ve Sağlıksız durumlar da Kürtaj işlemi doktor kontrolü ile gerçekleştirilebilir. Kürtaj yapılabilmesi için Gebeliğin 10. haftasını geçmemesi gerekiyor. Geçtikten sonra kesinlikle Kürtaj yapılamaz. Ayrıca doktorunuzun öneri ve tavsiyeleri ile hareket etmeniz gerekir. Ayrıca Kürtaj olunabilmesi için steril ve hijyenik bir ortam olması gerekir. Bu her iki taraf için de çok önemlidir. hijyensiz bir ortamda yapılan bu işlem Kadın için kötü durumlar doğurabilir.

Vakumlu kürtaj nedir? Nasıl yapılır?

Anestezi uygulamasından sonra kadının vajina giriş bölgesine spekulum alet yerleştirilmesiyle vakumlu kürtaj işlemi başlar. Plastik ve ince uçlu bir alet olan kanülün vajina girişinden rahme ulaşması sağlanır. Sonrasında negatif basınç yoluyla bebeğin rahimden tahliyesi gerçekleştirilir. Bununla birlikte yapılan işlem sonrası kadın gebeliğinden arınmış olur.

Vakumlu kürtajın avantajları Nedir?

  • Enfeksiyon risk oranını sıfıra indirir.
  • Operasyon daha kısa süre alır.
  • Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra kanama az olur.
  • Parça kalma imkanı yok denecek kadar azdır.

Vakumlu Kürtaj rahim kısmına hiç bir şekilde zarar vermez. Buna ek olarak Kadının kürtaj sonrası en az 15 gün ilişkiye girmemesi gerekir. Bu durumla birlikte kesinlikle en az bir ay olması kaydı ile deniz, havuz toplu kişilerle bu tür yerlere girilmemelidir. Bazı dönemler de kadının bu işlem sonrası psikolojik destek alması gerekebilir. Yaşanan hormonel durumlardan dolayı kendini iyi hissetmez. Bu nedenle lütfen bu gibi problemler yaşadığınız da doktorunuza danışın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*