Kürtaj Yöntemleri

Kürtaj Nedir? Kürtaj Yapma Yöntemleri

Kürtaj Yöntemleri, gebelik sürecinin tıbbi olarak sona erdirilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Rahmin içerisinde bulunan embriyo, ilaç tedavisi ya da cerrahi yöntemler aracılığı ile çıkarılabilmektedir. Ancak Düşük Hapı ile de bu yöntemi kullananlar mevcuttur. Ameliyat ile embriyonun alınması cerrahlar tarafından yapılmakta olan bir işlemdir. Her ne kadar bu işlem uzmanlar tarafından yapılsa da enfeksiyon ve kanama gibi risklerin bulunduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Kürtaj için yapılacak ameliyatın bazı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerden hangisinin uygulanacağının kararı ise gebenin durumu göz önünde bulundurularak uzman doktorlar tarafından verilmektedir.

Kürtaj, dünya çapında tartışmalara neden olmuş bir konudur. Bazı ülkelerde yaptırılması yasak olsa da Türkiye’de 1983 yılında çıkarılan yasaya göre 18 yaşını doldurmuş olan her kadın hamileliğinin 10. haftasına kadar kürtaj yaptırabilme hakkına sahiptir. Kürtaj için gereken izinler aşağıda sıralanmıştır.

  • Eğer kürtaj yaptırmak isteyen kadın evli ise eşinin onayı gerekebilir.

  • Kürtaj olmak isteyen 18 yaşının altındaki hamilelerde anne, baba ve savcılık kararı istenmektedir.

  • Akli dengesi yerinde olmayan hamilelere savcılıktan çıkacak olan karar doğrultusunda kürtaj uygulanabilmektedir.

  • Tecavüz gibi olaylardan dolayı hamile kalan kadınlarda, kürtaj için mahkeme raporu gerekmektedir.

  • Hamilelik döneminde annenin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bir durum ya da anne karnındaki bebekte bir anormallik söz konusu ise 10. haftadan sonra da kürtaj yapılabilmektedir.

Kürtajdan sonra kanama, enfeksiyon, rahmin zarar görmesi gibi fiziksel olumsuzlukların yanı sıra psikolojik bozukluklar da meydana gelebilmektedir. Kürtaj sonrası yaşanabilmesi muhtemel psikolojik sorunlar ile karşılaşılması durumunda, kürtaj yaptıran gebenin psikolojik destek alması tavsiye edilmektedir.

Bir diğer konumuz olan ve dikkatinizi çekeceğini düşündüğüm Yapay Kızlık Zarı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bakınız: https://www.gercekdusukhapi.net/dusuk-ilaci/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*